Základní škola a Mateřská škola Vír ZŠ a MŠ Vír

„Naším cílem je být školou, do které budou děti rády chodit, ve které budou učitelé rádi učit a do které budou rodiče s potěšením posílat své děti…“

Činnost základní školy

Učíme se navzájem

Opět jsme se sešli v 1.třídě, kde jsme vyráběli papírové čápy.

Badatelák v ráji modrotisku

S Badatelákem jsem se vydali zjistit, jak se vyrábí modrotisk. Navštívili jsme dílnu rodiny Danzingerů v Olešnici, kde jsme si vyslechli jak se modrotisk dělá, co všechno je k tomu zapotřebí a hlavně jsme zjistili, že v dílně modrotisku, jako by se zastavil čas. Lidský pohon vystřídala elektřina, ale technika a způsob výroby je stále stejný. V obchůdku jsme si nakoupili plno drobností, abychom i doma ukázali, co je modrotisk.

učíme se našem „Otci vlasti“

V hodinách dějin se seznamujeme s Karlem IV. a je to pro nás velmi zajímavé. Každá skupina si zpracovala svoje téma a učila ty druhé. Bylo to obohacující a již víme, že Karel IV. byl nesporně velký panovník.

Animals in English

V angličtině se učíme části těla zvířat a názorně nás to mnohem více bavilo. Popsali jsme tedy jak zvířátka vypadají, jak často a čím je krmíme, co všeobecně potřebují pro život.

Malí zahradníci

Vyzkoušeli jsme si práci zahradníka. Nachystali jsme si květináče, do nich dali hlínu a nakonec zaseli semínka. Všem rostlinkám jsme dali vše, co potřebují – světlo, teplo, živiny i vodu a teď bude trpělivě vyčkávat, až se nám semínka probudí k životu.

Badatelák a Downův syndrom

Přijela za námi návštěva, paní Novotná, která nám povídala o Downově syndromu. Už víme, o čem je řeč, ale hlavně už víme, jak se děti s Downovým syndromem cítí. Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži, jak je pro ně těžké něco uchytit a rozpoznat tvar nebo teplotu, jak obtížně se jim chodí nebo mluví a nejvíce nás překvapilo, jak ohebné mají klouby a v jaké krkolomné pozici dokážou odpočívat, to jsme tedy nezvládli. Děkujeme paní Novotné za super zážitek.

Rotundy a Přemyslovci

Ve výtvarce jsme si zopakovali naše nejvýznamnější Přemyslovce a zahráli jsme si na malíře, kteří malují jejich portréty. Také jsme se dozvěděli něco o rotundách, jak se stavěly, kde je ještě dnes v Česku najdeme a nakonec jsme se je naučili i malovat.

Hrajeme Lakros

Lakros je kolektivní sport pocházející od severoamerických indiánů, kteří se jím v období míru bavili.  Práce s holí není úplně jednoduchá, ale snažili jsme se a budeme ve svém úsilí pokračovat. Branek zatím moc nepadlo, ale legrace to určitě byla.

Dárečky pro maminky

Maminkám k jejich svátku vyráběli žáci dáreček v podobě srdíčkového přívěsku.

Indiánská výprava

Mezi indiánské dovednosti jistě patří orientace v přírodě, rozeznávání světových stran a rozdělávání ohně jen s tím, co nám poskytne příroda sama. To vše jsme si jako správní indiáni z kmene Siouxů vyzkoušeli a obstáli jsme na výbornou. Naše společné odpoledne bylo naplněno dobrodružstvím a velmi jsme si ho užili. Cestu zpět provázely melodie naší hymny “ Tam, kde leží Little big horn je indiánská zem…..“ a tak se nám šlapalo vesele.