Činnost mateřské školy

Den rodiny

Společně jsme oslavili „Den rodiny“, který je datován na 15. května. Děti připravily ovocné špízy, rodiče přinesli pečené dobroty, hudba hrála, sluníčko svítilo, k dispozici byly kuželky, fotbálek, badminton, fotokoutek nebo „plotovka“ s úkoly. Přestože se nás sešlo jenom pár, moc jsme si společné odpoledne užili. Díky všem, kdo přišli.

Ať je teplo nebo zima, ve vodě je vždycky prima!

První lekce předplaveckého výcviku je za námi a my se už těšíme na ty další – vodu máme prostě rádi!

Výprava do vesmíru

Páteční dopoledne jsme strávili na vesmírné výstavě v Brně, kde jsme zkoumali vesmír, planety a dovídali se o prvních kosmonautech. Měli jsme možnost zažít i virtuální realitu, prohlédnout si kosmické raketoplány a dozvědět se spoustu zajímavostí.

Den otevřených dveří – hasiči

V pátek 3. 5. byly malé děti na dnu otevřených dveří hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v Bystřici nad Pernštejnem . Byl pro nás připravený pestrý program – děti se seznámily s oblečením pro různé druhy zásahů, viděly v praxi, jak fungují kleště na stříhání kovu, prohlédly si každý kousek hasičského vozu, dokonce se do něho i posadily. Venku si vyzkoušely hadicí uhasit požár a na závěr viděly i sjezd hasiče na tyči. Bylo to prima – děkujeme!

Čarodějná školka

Máme tu konec dubna a s ním i tradici „pálení čarodějnic“ – noc plnou kouzel a rituálů. Děti přišly v kostýmech, společně vyráběly a malovaly čarodějnice, zpívaly si o nich, plnily čarodějné aktivity, vařily barevné pěnivé lektvary, dělaly různé pokusy, na hřišti létaly na koštěti, přeskakovaly „oheň“, házely ropuchou, prolézaly pavučinou, namotávaly pavouky, zpívaly s kytarou u ohně, tančily a pochutnávaly si na kouzelném lektvaru, který si umíchaly v opravdovém kotlíku. Bylo to prima!

Přiletěli tažní ptáci

Každý už si jistě všiml, že se nám z teplých krajin vrátili ptáci – čápi, jiřičky, vlaštovky a další… Tento týden se o nich děti dozvěděly mnoho nového – prohlédly si zblízka různá vejce – podívaly se jim doslova pod skořápku a dělaly s nimi pokusy. Už ví,  jakou mají ptáci stavbu těla, jaké jsou jejich společné znaky, co si dají rádi k jídlu, kteří ptáci u nás zůstávají, kteří jsou stěhovaví a proč. Pozorovaly, jak se ptáci chovají ve volné přírodě i v zajetí (voliéře), na vycházce sledovaly jejich hnízda, budky i krmítka. Děti si vyrobily čápy, vlaštovky, plnily mnoho zajímavých aktivit a dokonce si na chvíli vyzkoušely létat. A co vy – víte, co bylo dřív? Slepice nebo vejce?

Cirkusová dílna

S cirkusovou pedagogikou pana Sadily jsme se setkali již loni a velmi nás oslovila. I letos jsme se tedy s nadšením nechali provést vším, co nám pana Sadila byl schopen ukázat. Učili jsme se například žonglovat, jezdit na jednokolce, držet balanc na prkně a mnoho dalších. Při některých aktivitách jsme se pěkně zapotili, ale radost na tvářích mluvila za vše. Panu Sadilovi velmi děkujeme a budeme se opět těšit někdy v budoucnu na setkání.

Knihadýlko- Ó, ó, ó, vajíčko

Přijelo k nám Knihadýlko aneb divadýlko, které otevírá knížky dětem. Děti si mohly prožít příběh z knížky Ó, ó, ó, vajíčko, který pojednává o vývojových fází motýla a odehrává se na louce. Po představení následovala krátká meditace a literárně tvořivá dílnička.

Vír čte dětem – den pátý

Dnešní den jsme strávili všichni v místní knihovně MLOK. Někteří jsme tam byli poprvé. Pověděli jsme si zajímavé věci o knihovnách, podívali jsme se, jaké knihy v naší vírské knihovně jsou, některé jsme si i půjčili a kousek si, buď sami nebo paní učitelky, přečetli. Bylo to moc fajn a určitě jsme zde nebyli naposledy.

Děkujeme paní Jitce Špačkové, naší knihovnici, že nám knihovnu propůjčila.

Vír čte dětem – den čtvrtý

V rámci projektu Vír čte dětem jsme měli ve školce edukační program o třech prasátkách. Lektorka Dana Dlouhá si pro děti připravila úžasné senzomotorické aktivity. Děti tak měly možnost si pohrát s prasátky v kakaovém blátíčku, stavět domečky ze slámy, dřeva, kostiček, modelovat, tvořit, hrát si a prožívat.