Činnost mateřské školy

Učíme se navzájem při tvoření

Další návštěva předškoláků v 1. třídě se nesla v duchu blížících se Velikonoc. Společnými silami jsme malovali veliké zajíce, které nám paní učitelka pomohla sestavit dohromady. Na výsledek naší společné práce se můžete podívat ve školce i ve škole.

Senioři čtou dětem

Minulý týden jsme několik dní věnovali společným aktivitám dětí se zástupci místních seniorů neboli babiček a dědečků.

V pondělí se děti zaposlouchaly do příběhu O kočičce a sýkorce a pak si společně zahrály loutkové divadlo – pohádku O veliké řepě. Pohádku hrály několikrát, protože se všechny děti s nadšením vystřídaly při ovládání loutek.

V úterý se díky čtené pohádce z knížky Bylinkové pohádky dozvěděly, jak mohou bylinky lidem pomáhat nejen při léčení nemocí, ale i při péči o vlásky.

A kdo by nechtěl ochutnat „babiččiny koláče“…., děti si je proto společně připravily. Třída voněla tvarohem a povidlím a po koláčích se jen „zaprášilo“

Závěr týdne pak proběhl ve znamení „dnes nám čte náš děda“. Děti si poslechly četbu knížky Krtek a orel a zjistily, že mít křídla a umět létat nemusí vždy přinášet jen výhody. Přijaly pozvání k návštěvě pravého „dědečkovského království“, kde si zkusily, jak se sedí za volantem traktoru a prohlédly si kutilskou dílnu s mnoha nástroji současnými i těmi již historickými, které se užívaly v minulosti. Dozvěděly se spoustu zajímavosti o údržbě zahrádky.

Společné chvíle dvou generací byla pro děti velmi přínosné a moc si je užily. Děkujeme ještě jednou všem zúčastněným.

Návštěva knihovny

Ve čtvrtek měly starší děti možnost navštívit Městskou knihovnu v Bystřici nad Pernštejnem. V oddělení dětské literatury se dozvěděly, k čemu slouží veřejná knihovna a jak ji mohou využívat. Nejdříve si zkusily plnit zábavně – vzdělávací úkoly zaměřené především na přípravu ke čtení v budoucnu. Potom si v relaxačním koutku s polštářky prohlížely obrázkové knížky různého žánru, pohádkové, zábavné i vzdělávací.

Z knihovny nás sluníčko vytáhlo ještě na nedaleké dětské hřiště, kde si děti mohly vyzkoušet nové atrakce.

Muzeum a putování po Bystřici

Ve středu se děti vypravily do Bystřice nad Pernštejnem. Nejprve navštívily muzeum, kde si prohlédly prostory bývalé školy, na modelech se podívaly, jak vypadala Bystřice za starých dob a také pro ně byl připraven program o loutkách a divadle. Vyzkoušely si, jak se pracuje s loutkami – marionetami, samy vymýšlely krátké divadelní představení. Nakonec se vypravily poznávat město – kolem řeky Bystřice došly k zimnímu stadionu, vyzkoušely si vodní kaskádu, prohlédly si sochu zubra, podívaly se do parku miniatur a sledovaly koně v ohradě pod Edenem. Přivezly si do školky spoustu nových zkušeností, informací a zážitků.

Pejsek Bailey ve školce

Pejsek Bailey k nám přišel v letošním školním roce naposledy. Měli jsme spolu výtvarnou hodinu. Dělali jsme abstraktní pizzu a tvořili si obrázek na památku z obtisku ruky a tlapky pejska.

Návštěva hasičské zbrojnice

S dětmi jsme se byli podívat v místní hasičské zbrojnici, kde nás provedl velitel vírských hasičů. Děti si mohly vyzkoušet sednout do auta, prohlédnout hasicí výzbroj- hadice, nářadí, oblečení, dýchací a hasicí přístroje. Zkusily si i helmu a samy se doptávaly na různé zajímavé otázky.

Karneval

Sobota patřila ve Víru maskám, měli jsme totiž karneval. Čápy, rubikovu kostku, šaška, lego panáčka, myš v pastičce, pračlovíčky, páva, covid, hrací skříňku nebo televizi i s ovladačem, ty všechny a mnoho dalších jste mohli vidět na parketu. Jako i jiné roky jsme vybrali desítku vítězů, kteří si odnesli dorty. David nám připravil řadu soutěží, pouštěl písničky, u kterých jsme si nejen zatančili, ale i zazpívali, vyhráli jsme krásné ceny v tombole a celé odpoledne si užili.

Cesta kolem světa – pokračování

Tento týden jsme pokračovali v naší cestě kolem světa a podívali se na další kontinenty. V pondělí jsme navštívili sever planety Země a ostrov Grónsko – stavěli jsme iglú z kostkového cukru, vyrobili jsme si polární záři a seznamovali jsme se s podmínkami pro život. V úterý a ve středu jsme putovali po USA. Stříleli jsme z luku, jezdili na koni, vyrobili si indiánské čelenky a totem a udělali si „cheesecake do skleničky“. Ve čtvrtek – čáry máry ententýky – letěli jsme do Afriky! Naučili jsme se novou písničku a dozvěděli se něco o životě v Africe, vyrobili si papírové opice a lvy. Na konci týdne jsme se vydali na nejjižnější kontinent – na Antarktidu. Společně jsme si na závěr zhodnotili celý projekt a zopakovali si, co si pamatujeme.

Projekt – Cesta kolem světa

Hned v pondělí jsme si rychle vyrobili cestovní pasy, abychom se mohli vydat na cestu kolem světa. Nejdříve jsme navštívili státy Evropy a její nejznámější věže. V Itálii jsme si upekli pizzu. Dále naše cesty směřovaly až do daleké Austrálie k protinožcům. Tam jsme se zaměřili na zvířata. A na konci týdne jsme se dostali do Asie, kde jsme navštívili Čínu. Pomohli jsme vyrobit čínského draka a lampiony. V Japonsku jsme si zkusili připravit a ochutnat sushi.

Projekt Cesta kolem světa je především zaměřena na poznávání jiných kultur, obyčejů a zvyků. Povídáme si s dětmi o tom, že každý člověk má stejné místo v naší společnosti jako my, i když může vypadat odlišně, nebo mluvit cizím jazykem.

Canisterapie II.