Základní škola a Mateřská škola Vír ZŠ a MŠ Vír

„Naším cílem je být školou, do které budou děti rády chodit, ve které budou učitelé rádi učit a do které budou rodiče s potěšením posílat své děti…“

Činnost školní družiny

Vír čte dětem – den pátý

Dnešní den jsme strávili všichni v místní knihovně MLOK. Někteří jsme tam byli poprvé. Pověděli jsme si zajímavé věci o knihovnách, podívali jsme se, jaké knihy v naší vírské knihovně jsou, některé jsme si i půjčili a kousek si, buď sami nebo paní učitelky, přečetli. Bylo to moc fajn a určitě jsme zde nebyli naposledy.

Děkujeme paní Jitce Špačkové, naší knihovnici, že nám knihovnu propůjčila.

Příprava záhonku

Doba sázení a setí se nám rychle blíží, a tak jsme se pustili do odplevelení a prokypření našeho vyvýšeného záhonku. Práce nám šla hezky „od ruky“.

Vír čte dětem – den čtvrtý

V rámci projektu Vír čte dětem jsme měli ve školce edukační program o třech prasátkách. Lektorka Dana Dlouhá si pro děti připravila úžasné senzomotorické aktivity. Děti tak měly možnost si pohrát s prasátky v kakaovém blátíčku, stavět domečky ze slámy, dřeva, kostiček, modelovat, tvořit, hrát si a prožívat.

Vír čte dětem- den třetí

Ve středu jsme u nás na čtení  uvítali dramaťačku Kateřinu Chalupníkovou, která zaujala opravdu všechny věkové kategorie. Četla z knížek pro nejmenší, například z knížky Tuze hladová housenka. K radosti babiček zarecitovala ze sbírky básníka Jana Skácela. Neopomenula otřelé páťáky s příběhy z knihy Karolína od Ivy Procházkové. Opravdu každý si přišel na své.

Vír čte dětem – den druhý

Dnes za námi zavítal do družiny pan František Fiala. Vyprávěl nám o lese, o lesních zvířatech, jak se k nim máme chovat a především, že nemáme sahat na opuštěná mláďata. Měl i odpovědi na všechny naše všetečné otázky. Slíbili jsme si, že se na podzim zase uvidíme.

Vír čte dětem – den první

Rok se s rokem sešel a máme tu 17. ročník akce Vír čte dětem. Jako tradičně k nám zavítal pan Jan Hrubec se svým loutkovým divadlem. Nejprve jsme si poslechli pohádku o hladovém Otesánkovi od pana Erbena.  Následně jsme se přesunuli až do Orientu, kde na nás čekala pohádka o Aladinovi a jeho kouzelné lampě, krásné Jasmíně a zlobivém vezírovi.

A zase Velikonoce

I v družině jsme se věnovali Velikonocům. Zdobili jsme velikonoční strom, vyráběli jsme sádrové ozdoby a pekli jsme beránka. Tradice a zvyky jako pojítko mezi kulturami, národy a lidmi obecně zkrátka stojí zato, abychom je dodržovali.

 

 

Cestujeme po oceánech a mořích světa

Dnes odpoledne se nám tajil dech, když jsme poslouchali příběhy mořeplavce Rudolfa Kraitschneidera o jeho dobrodružných cestách po oceánech a mořích světa. Pan Rudolf strávil na vodě mnoho let a tak nám předal plnou náruč poutavých zážitků a zkušeností. Také nám zahrál na kytaru písně, které si sám skládá a i my jsme mu zazpívali. Čas nám s panem Rudou utekl jako voda a pravda…poslouchat bychom ho vydrželi celé hodiny a stále by bylo co. Za návštěvu velmi děkujeme.

Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem

Ve středu jsme vyjeli s mladšími dětmi do „Parku miniatur“ v Bystřici n. P.

Prohlédli jsme si asi 20 modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50.

Využili jsme i blízké sportovní hřiště. Výlet byl super, moc jsme si to užili.

Badatelák v Africe

Zajímalo nás, jak si hrají děti v Africe. Vyzkoušeli jsme si na vlastní tělo tři hry. Mbube, mbube  znamená ve svahilštině „Lve!“ a tato hra je o tom, jak lev loví impalu. Ubuthi je africký jed, který jsme se v další hře snažili uloupit. Poslední hrou se z nás stal had mamba, který se snažil chytit další hráče, koho chytil, toho snědl a tím i povyrostl.