Základní škola a Mateřská škola Vír ZŠ a MŠ Vír

„Naším cílem je být školou, do které budou děti rády chodit, ve které budou učitelé rádi učit a do které budou rodiče s potěšením posílat své děti…“

Aktivity

Podzimní příroda nabízí spoustu krásných plodů a my jsme se rozhodli vytvořit si svůj lesík a nechat se lesem inspirovat. Prvním krokem bylo nasbírat, co nám les poskytne, a tak jsme strávili odpoledne sbíráním a zkoumáním lesních plodin. Vyrábění může začít… co z toho vznikne? Budeme Vás brzy informovat!

Konec léta je od pradávna spojen s mnohými přírodními rituály, které se v přírodě dějí a my jsme jejich svědky. Jedním z nich je i odlet ptáků do teplých krajů. Které druhy odlétají a které ne? Kam vlastní míří a jak poznají, kam mají letět? Na to vše jsme našli odpovědi, vyrobili si papírové vlaštovky a vyzkoušeli si, jak nám poletí a jak daleko. Užili jsme si u toho legraci a chvílemi jsme zatoužili umět létat.

 


Školní rok 2020 /2021

Jaro je období páření žabích párů a my víme, že žáby se stávají se zvětšující se civilizací ohroženým druhem. Rozhodli jsme se vyrobit pro ně „žabí hotely“, aby se měly kam schovat, případně ubytovat své mladé. Hotely z hliněných květináčů jsme rozmístili do blízkosti jejich stanovišť – k potoku a k rybníku. Při našem dalším zkoumání přírody se vypravíme je zkontrolovat. Už se moc těšíme!

Proč v zimním období dokrmujeme ptáčky a jak to dělat správně? O tom všem jsme v družině diskutovali při vyrábění papírových budek a dále při procházce po okolí Víru. Cestou jsme doplnili naše vyrobená krmítka a dosypali i krmítka v lese. My už totiž víme, že pro rovnováhu v přírodě jsou ptáci nepostradatelní, a že jim naše pomoc pomůže srovnat se se změnou krajiny a ztrátou často přirozených zdrojů potravy.

Sněhová nadílka je letos opravdu štědrá a nás to samozřejmě velice těší. Ovšem nezapomínáme na ptáčky, kteří si jen těžko v těchto podmínkách shání něco k snědku. Rozhodli jsme se vyrobit pro ně krmítka a těšit se z toho, až je uvidíme zobat chutnou slunečnici či jiná semínka, která jim budeme pravidelně doplňovat.

 

 

Na začátku ledna jsme v rámci našeho projektu „Družina venku“ vyrazili do lesa zahrát si na „stromové vysílání“. V družině vyrobené televize jsme pověsili na strom a rozdělili si role. Někdo kladl otázky, jiný fotil a jiný si vyzkoušel roli moderátora. Dozvěděli jsme se nejen to, jak se stromy v zimě cítí, ale i jiné zajímavosti z domova i ze světa, které nám přišly na mysl.

Bylo to dobrodružství, které nás bavilo.