Aktivity

Podle severoamerických indiánů lapač snů zachycuje dobré sny a špatné sny odhání. Také slouží jako amulet, který ochraňuje před negativní energií a lze ho nosit pro štěstí. My si vyrobili lapače snů z věcí, které jsme našli v jarní přírodě. Co myslíte, bude se nám lépe spát?

Při naší pravidelné odpolední vycházce do lesa jsme se zastavili u místního potůčku a pomohli mu v některých místech k lepšímu průtoku vody. Dětem se tato prospěšná činnost velmi líbila.

V rámci našich venkovních a lesních aktivit jsme se také vydali přilepšit lesním zvířátkům. Řekli jsme si, čím lesní zvěř krmit můžeme a čím rozhodně ne. V nejbližším okolí školy máme několik krmelců, a tak jsme je rádi doplnili senem, kaštany, zeleninou a obilím. Ať jim chutná!

I mrazivé počasí má své kouzlo a my jsme se rozhodli toto kouzlo vyzkoušet. Z hraček a nasbíraných přírodnin jsme si vytvořili svůj příběh, svoji pohádku. Vše jsme naskládali do misek a teď už necháme pracovat mráz. Podívejte se sami, jaké příběhy nám napsal…

Sníh je pro nás vždy velkou radostí a tak jsme neztráceli ani minutku a pospíchali si ho užít. Zahráli jsme si různé hry na sněhu a moc nás to bavilo. Doufáme, že zase brzy napadne.

Podzimní příroda nabízí spoustu krásných plodů a my jsme se rozhodli vytvořit si svůj lesík a nechat se lesem inspirovat. Prvním krokem bylo nasbírat, co nám les poskytne, a tak jsme strávili odpoledne sbíráním a zkoumáním lesních plodin. Vyrábění může začít… co z toho vznikne? Budeme Vás brzy informovat!

Konec léta je od pradávna spojen s mnohými přírodními rituály, které se v přírodě dějí a my jsme jejich svědky. Jedním z nich je i odlet ptáků do teplých krajů. Které druhy odlétají a které ne? Kam vlastní míří a jak poznají, kam mají letět? Na to vše jsme našli odpovědi, vyrobili si papírové vlaštovky a vyzkoušeli si, jak nám poletí a jak daleko. Užili jsme si u toho legraci a chvílemi jsme zatoužili umět létat.

Školní rok 2020 /2021

Jaro je období páření žabích párů a my víme, že žáby se stávají se zvětšující se civilizací ohroženým druhem. Rozhodli jsme se vyrobit pro ně „žabí hotely“, aby se měly kam schovat, případně ubytovat své mladé. Hotely z hliněných květináčů jsme rozmístili do blízkosti jejich stanovišť – k potoku a k rybníku. Při našem dalším zkoumání přírody se vypravíme je zkontrolovat. Už se moc těšíme!

Proč v zimním období dokrmujeme ptáčky a jak to dělat správně? O tom všem jsme v družině diskutovali při vyrábění papírových budek a dále při procházce po okolí Víru. Cestou jsme doplnili naše vyrobená krmítka a dosypali i krmítka v lese. My už totiž víme, že pro rovnováhu v přírodě jsou ptáci nepostradatelní, a že jim naše pomoc pomůže srovnat se se změnou krajiny a ztrátou často přirozených zdrojů potravy.

Sněhová nadílka je letos opravdu štědrá a nás to samozřejmě velice těší. Ovšem nezapomínáme na ptáčky, kteří si jen těžko v těchto podmínkách shání něco k snědku. Rozhodli jsme se vyrobit pro ně krmítka a těšit se z toho, až je uvidíme zobat chutnou slunečnici či jiná semínka, která jim budeme pravidelně doplňovat.

Na začátku ledna jsme v rámci našeho projektu „Družina venku“ vyrazili do lesa zahrát si na „stromové vysílání“. V družině vyrobené televize jsme pověsili na strom a rozdělili si role. Někdo kladl otázky, jiný fotil a jiný si vyzkoušel roli moderátora. Dozvěděli jsme se nejen to, jak se stromy v zimě cítí, ale i jiné zajímavosti z domova i ze světa, které nám přišly na mysl.

Bylo to dobrodružství, které nás bavilo.