Činnost základní školy

Angličtina s rodilým mluvčím

Dnešní „dvouhodinovku“ angličtiny jsme opět strávili s Davidem. První hodinu jsme procvičovali vazby „there is, there are“ prostřednictvím zajímavé „board game“ – tvořili jsme věty v jednotném i množném čísle, David opravoval naši výslovnost a z hry jsme načerpali  nová slovíčka. V druhé hodině nás David provedl anglickou kuchyní a seznámil nás se životem na lodi, který je typický pro některé rodiny v Anglii. Na závěr jsme si zahráli naši oblíbenou hru „Simon says“ a budeme se na Davida opět těšit příští měsíc.

Putování pravěkem

V ČaSe jsme se vydali prozkoumat pravěk. Snažili jsme se vzpomenout si na to co už umíme a sepsali to do myšlenkové mapy, vyzkoušeli jsme si jak se malovalo na zdi jeskyní, shlédli video o životě v pravěku, pracovali s interaktivním programem, přečetli si úryvek z knihy Lovci mamutů, na internetu vyhledávali důležité informace i zajímavosti, ty jsme jako referát zpracovali a prezentovali. Podívali jsme se na makety archeologických nálezů z tohoto období a uvědomili si, jak jsme se technicky i lidsky posunuli kupředu.

Karneval

V sobotu proběhlo každoroční karnevalové rojení. Masky byly letos absolutně úžasné, prvních deset bylo zaslouženě odměněno sladkými dorty a každý si odnesl alespoň drobnou sladkou odměnu. Děkujeme všem zúčastněným za krásné odpoledne a také těm, kteří nám darem nebo finančně přispěli.

Na krátké video se můžete podívat na tomto odkazu:

„Rytmy sběrného dvora“

Celé čtvrteční dopoledne se naší školou rozléhalo bubnování. Nejprve si hru na netradiční nástroje vyzkoušeli malí školkáčci, a potom i školáci. Hráli jsme na staré plastové sudy, hrnce a pekáče a ani paličky nebyly obyčejné, byly totiž vyrobené z tenisových míčků. Při hraní jsme si užili spoustu zábavy a dozvěděli jsme se, že i zdánlivě nepotřebné staré předměty nám mohou ještě posloužit k jiným účelům.

„Učíme se navzájem“- český jazyk

Každý měsíc chodíme my školkáčci na návštěvu za našimi staršími kamarády školáky a učíme se navzájem. Tentokrát jsme se dozvěděli, co se školáci učí v hodinách českého jazyka. Společně jsme se naučili básničku o berušce a berušku jsme si také nakreslili, pomohli jsme žabce správně skákat a mouše létat. Při hře s obrázky jsme slabikovali slova, určovali jsme, na kterou hlásku slovo začíná, a zapojili jsme také naši fantazii při vymýšlení dalších slov. Společnou hodinu jsme si moc užili a těšíme se, až se budeme učit navzájem zase příště.

Veselé zoubky

I letos jsme se zapojili do preventivního projektu drogerie DM „Veselé zoubky“. Připomněli jsme si pravidla při čištění zubů a dentální hygieně, zamysleli se nad tím, zda vše děláme tak, jak máme. Už víme, že i my můžeme pro naše tělo a zuby udělat něco víc – třeba jen tím, že si dáme pozor na to, co a v jakém množství jíme. Na závěr projektu jsme dostali i zaslouženou odměnu od DM drogerie.

Sportuj ve škole

„ Sportovky!!!“ rozléhá se naší chodbou dvakrát týdně. Od ledna 2019 je naše školička zapojena do projektu „Sportuj ve škole“, jehož cílem je rozhýbat děti nejen ve školní družině. Úterky jsou zasvěceny různým gymnastickým a koordinačním cvičením, čtvrtky se věnujeme práci s míčem a hrajeme zajímavé hry podle metodiky projektu. Víme, že „hýbat se“ je zdravé a navíc si s kamarády při sportu užijeme i spoustu legrace.

Plavání

S přicházejícím jarem je tady opět plavecký výcvik 3. a 4. ročníku. Dnes jsme s chutí a touhou po vodě vyrazili na naši první zahajovací lekci. Byli jsme rozřazeni do skupin podle toho, co již umíme a pustili jsme se už i do zlepšování našich plaveckých kvalit. Dýchali jsme do vody, splývali jsme a s plavací destičkou trénovali „kraulové nohy“. V závěru lekce jsme si zahráli i zábavné vodní hry. Vodu máme rádi a těšíme se, že si nadcházející „plavča“ užijeme.

Pangea

Klub logiky měl od začátku roku v plánu zkusit nějakou matematickou soutěž, Klokan bohužel nevyšel, tak jsme se zapojili do soutěže Pangea. Právě na Valentýna jsme zadali unikátní ID a heslo a začalo dobrodružství trvající 45 minut, kde na nás čekalo 15 různě náročných úkolů, čtvrťáci je měli z oblasti živočišné a páťáci hudební. Podle toho, jak se nám dařilo, za ně dostaneme body a uvidíme, jestli někdo z nás bude mít to štěstí a postoupí do finálového kola do Prahy. Držte palce, vše bude jasné v dubnu.

Masopustní koláč

K únoru patří určitě „masopustní veselí“. I my se v českém jazyce a pracovních činnostech o masopustu bavili a dokonce jsme si společně vytvořili masopustní koláč. K jídlu sice nebyl, ale za pozornost určitě stojí =)