Činnost základní školy

Konec školního roku

Červnové školní skupiny

Rovnováha a těžiště

Neustále něco bádáme a zkoumáme. Tentokrát jsme se pustili do fyziky. Víme, že rovnovážné ústrojí je ukryto v našem uchu, vyzkoušeli jsme si rovnováhu několika pohybovými hrami a dozvěděli jsme se, že tělesa mají těžiště nejen ve středu/uvnitř sebe sama, ale i mimo – přesvědčte se sami!

Karneval

Poslední únorová sobota měla nejen datum 29. 2., ale hlavně byla plná zábavy, hudby, tance a smíchu. Odpoledne se totiž neslo v duchu karnevalu. Masky byly různorodé a každá z nich krásná. I letos se karneval vydařil. Děkujeme všem těm, kteří přišli, podíleli se na přípravách a realizaci i těm, kteří jakkoliv přispěli.

Duhová fyzika a chemie

Dnes jsme se v badatelském klubu dozvěděli, co způsobuje to, že naše oko vidí věci kolem sebe a rozezná barvy a jejich odstíny. Potom jsme se pustili do několika duhových pokusů. Podívejte se, jak se nám ten dnešní klub nakonec „vybarvil“. =)

Vyjmenovaná slova hravě

Už umíme vyjmenovaná slova, víme, na co si máme při jejich psaní dávat pozor a své rozhodnutí o i/y dokážeme vysvětlit. Občas to byla docela „fuška“ – vyhledávali jsme je, doplňovali, pracovali s textem, seřazovali je a učili se je zpaměti, ale často jsme se díky nim bavili a zasmáli – například při hře „Kvík“, „Dooble“ či „Plácané“ a nebo při procvičování pomocí výukového programu na tabletu, počítači a interaktivní tabuli.

Učíme se navzájem

Dnešní angličtina byla plná dětí. Přišli se na nás podívat předškoláci a učili se s námi. Ukázali jsme jim, co vše už umíme a poté jsme společně pokračovali v probíraném tématu. Školáci si přinesli do hodiny svá plyšová zvířátka, tak nám šlo učení snadno. V závěru hodiny jsme si zahráli hru „Na ztracená zvířátka“ a společně si zopakovali, co jsme se naučili. Věříme, že se předškolákům u nás líbilo.

Badatelský klub – Elektřina

V prvním pololetí jsme se okrajově seznámili s elektřinou a to zejména s tou statickou. Dnes jsme bádali dále. Ve videu jsme se dozvěděli něco z historie a vývoje el. proudu, řekli jsme si i něco o bezpečnosti a první pomoci při zasažení el. proudem. Zapojili jsme si podle schémat v návodu el. okruhy a nakonec jsme se pokusili i jednoduchým a dostupným pokusem vyrobit baterii. Věřte nebo ne, postačila nám k tomu větší brambora, několik drátků, mince, hřebík a kalkulačka se zalepeným solárním panelem a bez baterie. Zprvu jsme byli trochu skeptičtí, ale když se nám alespoň na chvíli podařilo rozsvítit displej na kalkulačce, radost to byla nesmírná.

Vír čte dětem – den pátý

Páteční dopolední program byl věnován k dvoustému výročí narození Boženy Němcové. Hned ráno jsme si poslechli úryvek z pohádky Sedmero krkavců, který nám přečetla paní ředitelka. V další části jsme vytvářeli jednotlivé listy do knihy o této autorce. Byly pro nás připraveny pracovní listy, ve kterých jsme se dozvěděli o ne úplně lehkém osudu, životu a tvorbě Boženy Němcové. Dokreslili jsme její portrét a na závěr se na interaktivní tabuli podívali na filmové zpracování pohádky Sedmero krkavců. V komunitním kruhu jsme si potom povídali o rozdílech mezi čtenou a televizní verzí a každý z nás si do portfolia zařadil vlastnoručně vyrobenou „knihu“.

Vír čte dětem – den čtvrtý

Čtvrteční podvečer patřil divadlu Věž z Brna. Připravili pro nás představení podle knihy Zdeňka Svěráka  – Radovanovy radovánky. Právě Radovan nás svým hlasem celým představením provázel. Divadlo bylo plné písniček, veselého povídání a humorných scének.