Základní škola a Mateřská škola Vír ZŠ a MŠ Vír

„Naším cílem je být školou, do které budou děti rády chodit, ve které budou učitelé rádi učit a do které budou rodiče s potěšením posílat své děti…“

Činnost základní školy

Plaváčci

S nástupem března jsme začali jezdit do bazénu v Bystřici nad Pernštejnem. Jsme plni energie, chuti a odhodlání naučit se něco nového a zdokonalit se v plaveckých dovednostech.

Karneval

V sobotu se to v kulturním domě hemžilo různorodými maskami. Dorazila k nám například návštěva až z Ruska – Ivánek, Nastěnka a dědeček Hříbeček, postavy z animované pohádky „Jen počkej zajíci“ nesměly chybět. Sálem projížděl Jaromír Jágr na kolečkových bruslích, občas proletěla nějaká ta včelka nebo beruška, ozdobou byli také pávi. Karkulku doprovázel vlk těsně po večeři (dle břicha pravděpodobně i s babičkou), Mášu potom její medvěd. Trollové se orientovali podle pochodující vírské informační tabule a nad vším dozoroval Spiderman, čertice a čarodějnice, přiřítilo se dokonce strašidýlko Barbucha. Objevilo se i několik různorodých živočichů – dinosaurem počínaje, přes žirafu, opice, kuřátko až po čápa. Celou dobu do rytmu hudby DJ Davida podupávaly dvě obrovské značkové boty, k občerstvení jste mohli použít XXL příbor – museli jste být však rychlí, abyste si jej chytili. Historii zachycovala Socha svobody a čas nám stopoval veliký budík. Radovalo se, tančilo a soutěžilo mnoho dalších masek. Na prvních deset čekal dort, a pro každou masku byla připravena sladká odměna a občerstvení.

Kontrola vírských sportovišť

Konečně vykouklo sluníčko, tak jsme šli prozkoumat, jak jsou připravena různá vírská sportoviště na novou sezónu. Zjistili jsme, že většina jich je ještě pod sněhem nebo zahalena do ledu. Při naší expedici jsme si pověděli i zajímavosti z historie a podívali se, jak se správně dělá ledolezení, jak vypadají cepíny a co jsou to mačky (mimochodem to nejsou slovenské kočky J ).

Vybíjená

Čtvrtek 8. 3. se pro nás nesl ve sportovní duchu. Ráno jsme se dopravili autobusem do Bystřice nad Pernštejnem na ZŠ Nádražní, kde nás čekal napínavý souboj ve vybíjené. Utkali jsme se s družstvy ze ZŠ T. G. Masaryka, ZŠ Nádražní, ZŠ Rožná a ZŠ Strážek. Po prvním prohraném souboji nevypadaly naše šance dobře, avšak náš týmový duch nás nakonec dovedl ke krásnému třetímu místu, na které jsme náležitě hrdí.

Vírská Olympiáda 2018

Ráno jsme se sešli v družině, abychom vyhodnotili počínání našich sportovců na olympiádě. Každá skupina nás seznámila se sportovci dané disciplíny a také s jejich umístěním v soutěžích. Raškovým telemarkem jsme odstartovali i naše sportovní snažení. Protože nám počasí přálo, mohli jsme si zkusit přímo v terénu paralelní slalom, boby a biatlon. Pravda, chybělo nám to pravé sportovní vybavení, místo lyží byly holinky, místo bobů sáňky a místo hůlek jsme na střílecí ležce odhazovali rukavice, ale i tak jsme byli velice úspěšní a při medailovém ceremoniálu jsme všichni získali zlaté olympijské medaile.

Veselé zoubky

Co dělat, aby naše zoubky byly opravdu veselé, jsme se dnes dozvěděli během dnešního speciálního dopoledne. Už víme, že počet zubů vůbec neodpovídá velikosti zvířete, protože třeba ten největší tvor (plejtvák) je bezzubý. Naše zoubky potřebují péči od chvíle, kdy se vyklubou. Nejen, že je musíme čistit, ale také bychom měli hlídat co jíme a pijeme. A když přece jenom nás nějaký zoubek rozbolí, tak se nebát jako Hurvínek v pohádce, ale hurá k zubaři. Ono to vrtání a plombování je vlastně docela legrace. A jako každý rok jsme předali prvňákům zubní balíčky a všichni jsme si odnesli zubní medaili.

Pochoutky pro ptáčky

V noci nám mrzlo, teploty se začaly pohybovat kolem mínus 10 stupňů, a proto jsme se s EKO týmem rozhodli přilepšit nějakou dobrůtkou ptáčkům v naší botanické zahradě.

Ekoanalýza

V letošním školním roce je náš EKOtým složen se čtyř členů, kteří se snaží pomáhat naší planetě Zemi. Dlouhodobým úkolem bylo vytvoření nové analýzy školy pro školní rok 2017/2018. Nejprve jsme zjišťovali co se dalo – pomáhali nám s tím i ostatní pracovníci školy, udělali jsme anketu mezi žáky z naší školičky a pustili se do grafického ztvárnění EKOanalýzy. A takhle se nám to povedlo:

Vír čte dětem den pátý

V pátek jsme 11. ročník akce „Vír čte dětem“ završili tím, že jsme si představovali naše nejoblíbenější knihy. Každý z nás si tu svoji do školy přinesl a všem ostatním o ní vyprávěl, někteří nám z knihy i kousek přečetli. Učili jsme se naslouchat a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o knihách, které jsme neznali a určitě si některé z nich s chutí vypůjčíme a přečteme.

Rádi bychom poděkovali všem hostům, kteří si pro nás připravili krásné čtení i program a samozřejmě všem rodičům, prarodičům, dětem a přátelům školy, bez kterých by čtení nebylo ono.

Už nyní se těšíme na další – 12. ročník Vír čte dětem!

Vír čte dětem den čtvrtý

Letošními čtvrtými hosty byli bráškové Brumda s Čmeldou, kteří se  právě probudili po dlouhém zimním spánku. Protože zrovna neměli co na práci, začali vzpomínat, co všechno už společně prožili. Děkujeme za krásné představení plné zpěvu a krásných efektů – DIVADLU VĚŽ.