Činnost základní školy

Slavnostní předávání mezinárodního titulu Ekoškola

V pátek 21. 6. 2019 se několik členů EKOtýmu vydalo na slavnostní předávání titulů Ekoškola na Staroměstské radnici v Praze. Titul Ekoškola symbolizuje mezinárodní zelená vlajka, logo a certifikát. Tyto symboly zdobí přes 140 škol v České republice, více než 17 000 škol na celém světě. Ocenění jsme získali na dva roky a už teď víme, že se budeme snažit jít touto cestou i dále, protože i to málo, co pro přírodu děláme, má smysl. A když už jsme byli až v našem hlavním městě, tak jsme se s ním i trochu seznámili.

Gratulace patří všem, kteří se v programu aktivně zapojují i všem těm, kteří nám drželi palce.

Škola trochu jinak

Rádi jsme přijali pozvání Aniek a Roba k nim do kempu. Zažili jsme spoustu zábavy – vydali se pěšky lesem, cestou jsme hráli různé pohybové hry, procvičili jsme si angličtinu, naučili se „holandský fotbal“, zaběhali si při „šátkované“, zahráli si přehazovanou, plně využili vybavení kempu a dokonce došlo i na neplánované brouzdání se a koupání v bazénu. Večerní bouřka nám náladu nezkazila – schovali jsme se do klubovny, kde pro nás byla připravena stanoviště s deskovými hrami. Druhý den jsme si ještě trochu zadováděli v areálu kempu a vydali se na cestu zpět do školy.

Děkujeme Aniek a Robovi za jejich pohostinnost a těšíme se na další setkání =)

Výletujeme

Letošní školní výlet se nám vydařil. Počasí nám přálo, v ZOO jsme se obohatili o nové informace o známých i cizokrajných živočiších všeho druhu a v zábavním praku Robinson se pořádně vydováděli. Bylo to prima!

Naši muzikanti

Ani ke konci školního roku společensky nezahálíme a připravujeme hudební programy pro různé akce konané obcí. Otevřeli jsme výstavu na vernisáži, přivítali miminka, rozloučili se s dětmi z MŠ a velkými deváťáky.

Tvoření v terénu

V pracovních činnostech jsme se vydali nazdobit cestu před školou. Téma bylo PŘÍRODA. A jak to dopadlo? Přijďte se sami podívat, než to za nás květnový déšť zase uklidí =)

Vodní laboratoř

V hodině ČASu jsme si udělali ve třídě malou laboratoř. Bavili jsme se o vodě. Druháci pozorovali, co se děje s vodou v zakryté i nezakryté nádobě na slunci a ve stínu a prvňáci zjišťovali, co vodu propustí a co ji naopak zadrží. Vše jsme zaznamenávali do pracovních sešitů. Už víme, proč je voda tolik důležitá nejen pro nás, ale pro celou planetu Zemi.

Chudobínská borovice

Ve čtvrtek 30. května jsme vyslali delegaci na přehradu, kde se konalo setkání u Chudobínské borovice, která je ve finále soutěže Strom roku. Komisařům jsme předali obrázky borovice, které jsme ve škole všichni nakreslili do výtvarné soutěže, ale také jsme si vyzkoušeli kreslení v terénu podle skutečnosti.

Herbář (nejen) vírských rostlin

V hodinách ČASu jsme před několika dny vyrazili pozorovat měnící se přírodu. Pojmenovávali jsme rostliny a živočichy, bavili se o potravních řetězcích a dalších důležitých věcech, které jsou všude kolem nás a my je často opomíjíme. Z vycházky jsme si přinesli několik rostlin, které jsme vylisovali, vyhledali si o nich informace, představili je ostatním a vytvořili si z nich třídní „herbář“. Už víme, co roste v okolí naší školy.

EKOhra

Využili jsme všeho, co jsme ve škole našli a vytvořili jsme si originální EKOhry i s vlastními pravidly. Moc nás to bavilo. Nakonec jsme si hry ukázali, předvedli a zahráli. Pokud by si je chtěl vyzkoušet i někdo z našich spolužáků, tak má možnost. Obě hry jsou totiž k dispozici na nástěnce EKOtýmu a my vám rádi pravidla vysvětlíme.

„Učíme se navzájem“- matematika

Ve středu jsme se  my starší „školkáčci“ a „prvňáci“ společně učili v matematice. Na začátku hodiny nás čekala „matematická rozcvička“- měli jsme za úkol udělat pět dřepů, vydržet stát 6 vteřin na jedné noze nebo třeba čtyřikrát tlesknout. Zahráli jsme si zábavnou hru s plácačkami a čísly, poznávali jsme geometrické tvary a při hře zvukového pexesa jsme trénovali naši pozornost a postřeh. Z PET víček jsme skládali číslice a z geometrických tvarů jsme na magnetické tabulce tvořili obrázky podle naší fantazie. Těšíme se, až se společně budeme učit zase příští měsíc.