Činnost školní družiny

Tvořím, tvoříš, tvoříme

Sníh máme rádi všichni, a proto se snažíme využít tohoto krásného opravdu zimního počasí naplno. Posuďte sami, jaké zajímavé věci se ze sněhu dají vyrotvořit.  A když už jsme si od sněhu chtěli trochu odpočinout, vyrobili jsme si sněhuláčky třeba z papíru. Místo koštěte dostali lízátko, které jsme pak s chutí snědli. Šikuláci se naopak věnovali „parádění“a vyrobili si překrásné náramky z barevných korálků. Máme stále co dělat a moc nás to vše baví!

První den v novém roce

Vánoce jsou za námi a začal nový rok, který bude mít zase 365 dnů plných nových zkušeností, dobrodružství a radostí. My jsme ho ve škole začali zlehka – pod stromečkem na nás v družině čekalo ještě několik dárečků. Objevili jsme tam nové deskové a logické hry, knížky, lega, farmu, domeček a mnoho dalších zábavných věciček, kterými se v družině určitě zabavíme. Nakonec jsme zhodnotili, jak jsme prožili vánoční prázdniny a prozradili jsme si, co nového nás bude čekat.

Co se děje v družině

Blíží se konec roku a tím i čas rekapitulace všeho, co se událo i neudálo a u většiny z nás i chuť a snaha dokončit vše potřebné. I v naší družině jsme zhodnotili průběh podzimního dění a společně jsme si vyplnili „kytičkové dotazníčky“, kde jsme se mohli vyjádřit, co a jak vidíme či nevidíme v naší ŠD. Také jsme zakončili akci „Člověk v tísni“. Za utržené peníze ze sběru citrusové kůry jsme společně pomocí hlasování vybrali „skutečný dárek“ lidem do rozvojových zemí. V Šikulce jsme si vyrobili výtečné raffaello kuličky a tím se už definitivně naladili na Vánoce. Takže:

VESELÉ VÁNOCE A DO NOVÉHO ROKU VYKROČME SPRÁVNOU NOHOU.

Svícny a vánoční recept

Že se blíží Vánoce je zřejmé na každém kroku. I v naší vírské školičce je atmosféra prodchnuta vánoční atmosférou a vůbec vším, co se s Vánoci pojí. V Šikulce jsme si vyrobili překrásné svícny, které posléze ozdobí náš rodinný stůl a v družině jsme si popovídali o tom, že honba za vánočními dary není to „pravé ořechové“, že udělat radost můžeme maličkostí, úsměvem, pomocí, pohlazením a objetím. Přesný postup máme pěkně sepsaný v receptu, který jsme odnesli domů našim rodičům a budeme si ho přes svátky pročítat. Věříme, že ho dobře namícháme! Krásné a klidné svátky všem!

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Víme, co to znamená? Ano, víme… středeční odpoledne patřilo v naší družině společným aktivitám a hrám s dětmi se základní školy Rovečné. Ve smíšených družstvech jsme se ve družině pokusili vyřešit napínavý detektivní úkol, v tělocvičně si vyzkoušeli aktivitu „ztížené oblékání“ a při hudbě si zahráli „na domečky“. Spolupráce ve skupinách byla jiná, než obvykle, protože jsme se vzájemně teprve poznávali, ale to bylo hlavním cílem a smyslem našeho setkání. Přátelství a spolupráce je někdy více než vítězství. Na závěr jsme si poseděli u společného stolu a pochutnali si na výborné buchtě. Těšíme se na další taková setkání.

Šikuláci zase řádí

Minulý týden jsme v naší šikulce vyráběli tolik „populární sliz“, na který jsme se velmi těšili a práce nás bavila. Dnes se naší školou rozlévala příjemná vůně aloe vera a třešní – vyráběli jsme totiž glycerinová mýdla. To budou maminky koukat, až se v koupelně na umývadle objeví naše vlastnoručně vyrobené  mýdlo.

Klub logiky

Co mají společného piškvorky, čtverečky, trojúhelníky, sudoku či lodě? Jsou to hry, které hrajeme v Klubu logiky. Řešíme i úkoly od Klokana, které jsou někdy pořádně zapeklité, jako třeba:

V domě je dvanáct pokojů. Každý pokoj má 2 okna a 1 světlo. Minulou noc bylo vidět světlo v osmnácti oknech. V kolika pokojích bylo zhasnuto?

Už znáte odpověď?

Ranní jóga

Ještěrka na kameni či dvojitý pes. Tak tyto názvy pozic se dnes rozléhaly naší ranní páteční družinou. Tento čas totiž patří józe a dnes jsme cvičili podle jógových karet a učili se „pozdrav měsíci.“ A co bude příště? Necháme se překvapit, ale jistě to bude zajímavé a tělu i duši prospěšné! „OM“

ROSA

Dlouho očekávaná další návštěva denního stacionáře Rosa se včera stala skutečností a my jsme společně s uživateli vyráběli z keramické hlíny krásné čerty. Práce to byla velmi zajímavá a moc nás bavila. Ve zbytku času jsme měli možnost využít vybavení stacionáře, jako např. tělocvičnu, kuličkový bazén nebo si ještě vyrobit „kočku“ či jiné zvířátko. Chtěli bychom poděkovat zaměstnancům a uživatelům za péči a čas, který nám poskytli při práci s keramickou hlínou a těšíme se, že jim to brzy budeme moci oplatit v naší „vírské školičce.“

UBONGO

Hra „UBONGO“ se opravdu stala vášní naší družiny. Hrají ji žáci napříč všemi věkovými kategoriemi, a proto jsme se rozhodli uspořádat „ubongový“ turnaj. Vyhodnoceni byli první tři z kategorie mladších a samozřejmě první tři nejlepší z kategorie starších žáků. Odměny potěšily všechny účastníky a budeme se těšit na další turnajové klání.

Takže prostě: „UBONGO!“