Činnost školní družiny

Odplouváme na prázdniny!

Do konce školního roku nám zbývá posledních pár dní a na nás už jde pomalu letní prázdninová nálada. V lavicích nás to už moc nebaví, závěrečné písemné práce máme za sebou a spoustu dobrodružství a zážitků naopak před sebou. A nebudeme vám nic nalhávat… Někteří z nás už jsou prostě jednou nohou na prázdninách =)

Mlsáme – ale zdravě!

A je to tady! Záhony jahod se barví do červena, a to nás opravdu moc láká. A když k tomu přidáte trochu cukru a mléka – mňam! A my jsme „netroškařili“ a přinesli i další ovoce, které jsme k jahodám přidali – byl z toho úúúúúžasný ovocný salát, na kterém jsme si také moc pochutnali. No, řekněte – nedali byste si také?

Rybičky

Každý z nás má jistě doma nějakého svého živého mazlíčka – takového kamaráda na mazlení. Jsou ale zvířata, se kterými se mazlí jen velmi těžko – třeba takové rybičky. Jsme si ale jisti, že s těmi našimi – papírovými by to určitě šlo.

Návštěva druhá

Před nějakým časem jsme vás informovali o tom, jak jsme se vydali na návštěvu do ŠD v Rovečném. Setkání jsme si chtěli zopakovat, naše nové známé znovu vidět. Proto jsme je na oplátku pozvali k nám do Víru. Nejprve jsme se vydali na společnou procházku vesnicí a jejím cílem byl místní „Vírský mlýnek“. Potom jsme si dali něco malého na svačinu a ukázali našim kamarádům školní družinu. Už teď se nemůžeme dočkat, až se naše návštěvy budou v příštím školním roce opakovat.

Návštěva ŠD v Rovečném

Kdo by nerad jezdil na návštěvy? Ve čtvrtek jsme přijali pozvání školní družiny v Rovečném spojené s přátelským utkáním ve florbalu. Natěšeně jsme vyrazili vstříc fajn strávenému odpoledni v neznámém prostředí. Seznámili jsme se nejen se školou v Rovečném, ale také s mnoha novými tvářemi, zahráli jsme si s nimi florbal v jejich krásné tělocvičně, pochutnali jsme si na výborné svačině a spokojeně vyrazili zase zpět do Víru. Děkujeme za pozvání a těšíme se na další setkání.

Tajemství červené krabičky

S přibližujícím se koncem školního roku nám z recyklohraní poslali poslední úkol – zněl trochu mysticky: „Tajemství červené krabičky“.

Lidé třídí odpad, když je to pro ně jednoduché. Proto již několik let můžete na ulicích vídat speciální sběrné nádoby určené pro odkládání drobných elektrozařízení (a vybitých baterií) – červené stacionární kontejnery společnosti ASEKOL. V celé republice už je jich 3 067 a jeden z nich je i u nás ve škole.

Váže se k nim také projekt KORUNA ZA KILO, kdy se ASEKOL a Národní rada osob se zdravotním postižením dohodli na spolupráci. Za každý kilogram starého elektra obdrží nadační fond Rovná šance jednu korunu na podporu pracovních příležitostí tělesně postižených osob.

Zjednodušeně řečeno – každý, kdo vhodí starý telefon, fén nebo třeba varnou konvici do některého z červených kontejnerů po celém Česku (i třeba u nás ve škole), pomůže hendikepovaným lidem najít práci.

Dřevěné radovánky

Ve školní družině máme velmi rozmanitý výběr různých stavebnic. Minulý týden nám ale přibyla jedna novinka, která nás hned všechny oslovila a to zejména z toho důvodu, že je celá ze dřeva. Okamžitě jsme se ji rozhodli pořádně vyzkoušet. Chvíli nám zabralo přijít jak na to, s konečným výsledkem jsme ovšem spokojeni.

Kreslení na čerstvém vzduchu

Také vám přijdou asfaltové cesty ponuré a smutné? Proto jsme se rozhodli tu naši před školou trochu rozveselit. Sice nám obrázky rychle zmizely, ale my jsme se dobře bavili.

Želví návštěva

Do družiny se přišla podívat želva Berta. Všechny si nás ihned získala, přestože je to takové malé roční želví miminko. Nahlédli jsme jí do terária, dozvěděli jsme se něco o jejím chovu, denním režimu a samozřejmě jsme se s ní malinko pomazlili.  Překvapilo nás i to, že většina našich, v ČR běžně chovaných, želv spadá pod CITES a má své vlastní doklady, stejně tak, jako my lidé. CITES je zkratka anglického Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, česky tedy Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin a je jedna z nejdůležitějších dohod chránících rostliny a živočichy na mezinárodní úrovni.

Superfarmář

V průběhu několika týdnů probíhalo školní kolo v deskové hře „Superfarmář“. Bojovalo se do posledních chvil a vítězi se nakonec stali dva žáci, kteří naši školu pojedou reprezentovat v krajském kole soutěže do Žďáru nad Sázavou. Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v dalším kole!