Základní škola a Mateřská škola Vír ZŠ a MŠ Vír

„Naším cílem je být školou, do které budou děti rády chodit, ve které budou učitelé rádi učit a do které budou rodiče s potěšením posílat své děti…“

Činnost mateřské školy

Solná jeskyně

V pátek jsme znovu vyrazili do solné jeskyně v Bystřici nad Pernštejnem. Hrajeme si tam se solí, děláme bábovky, posloucháme písničky, tancujeme nebo jen tak odpočíváme a pozorujeme světýlka a tekoucí vodu. Těšíme se na další návštěvu jeskyně zase v prosinci.

„O Budulínkovi“

Minulý týden jsme si ve školce přečetli pohádku „O Budulínkovi“ . Pohádkový příběh o malém chlapci a lstivé lišce nás pak provázel i v dalších dnech při různých aktivitách. Hledali jsme rozdíly na obrázcích, skládali slova z písmen podle předlohy, sestavovali rozstříhané obrázky hudebních nástrojů nebo malovali bubínek. Budulínkově babičce jsme pomáhali v kuchyni- přelévali jsme vodu, přesýpali rýži a mouku a třídili šípky a kukuřici. V pohádce babička s dědečkem hráli na bubínek a na housle, a proto jsme si i my vyrobili jednoduchý hudební nástroj z papírové ruličky, rýže, kukuřice, čočky a žaludů.

Zdravý projekt

Páteční den byl zaměřen na zdravý životní styl. V rámci projektové výuky jsme si připomněli a zopakovali, jak je důležité umět pečovat sám o sebe a své zdraví. Dozvěděli jsme se, co je zdravé a co nezdravé, zdůraznili si důležitost pitného režimu a pohybu na zdravém vzduchu. Ochutnávali jsme různé zdravé nápoje a čaje nejen z bylin, otestovali si naše mlsné jazýčky při ochutnávce ovoce a zeleniny, očichali jsme si voňavé bylinky, vyrobili si veselou a zdravou svačinku, kreslili jsme jako malíř Giuseppe Arcimboldo, procvičili jsme si tělo při zdolávání překážkové dráhy a vyrazili jsme na čerstvý vzduch, kde jsme si všichni společně posbírali části potravinové pyramidy, kterou jsme ve škole sestavili dohromady. Bylo to prima =)

Výročí založení republiky

Dnes jsme u příležitosti výročí vzniku Československa položili věnce u památníků padlých vojáků ve Víru.

Ovoce a zelenina

V uplynulých dnech jsme si ve školce povídali o ovoci a zelenině a naučili jsme se spoustu nových věcí. Poslepu jsme poznávali ovoce a zeleninu podle tvaru nebo vůně, na velký papír jsme kreslili jablíčka, tvořili jsme ovoce z papíru, malovali ovocné stromy. Také jsme si uvařili brambory ve slupce a zjistili jsme, že i „obyčejné“ brambory se solí jsou velká pochoutka. 🙂

Drakiáda

K podzimnímu počasí neodmyslitelně patří pouštění draků. Od rána jsme se těšili, až vyrazíme na Špimberk s draky a párkem v batohu. Včerejší počasí nám přálo – přestože bylo krásně, draci létali a všichni společně jsme si užili pohodový výšlap na kopec, pouštění draků i opékání. Není nad to, se chvíli zastavit a „pokochat se“ výhledem na barevnou podzimní přírodu kolem nás.

Procházka na Pyšolec

Dnes jsme my předškoláci vyrazili na zříceninu hradu Pyšolec. Šli jsme turistickou trasou po červené značce a procházku podzimní přírodou jsme si moc užili!

Drakiáda už se blíží…

Ve školce už se moc těšíme na blížící se drakiádu, a proto jsme i celý uplynulý týden draky vyráběli a malovali a vyzdobili jsme si tak naši třídu a šatnu. Počítání jsme si procvičili při navlékání korálků na dračí ocas a jemnou motoriku jsme trénovali při skládání draků z PET víček.

„Učíme se navzájem“-čtení

Ve středu jsme se my školáci a předškoláci učili navzájem v hodině čtení. Nejprve jsme si ověřili, jak dobře známe pohádky. Poslechli jsme si pohádku „O velmi poslušných kůzlátkách“ a popletenou verzi jsme nakonec společně převyprávěli správně. Také jsme si vyzkoušeli, jaké je to být hercem i divákem, když jsme si pohádku zahráli.

Rozloučení s létem

Letos jsme se s létem rozloučili symbolicky 23. září- v den podzimní rovnodennosti. Tradičně jsme také soutěžili. Tentokrát o to, kdo vyrobí největší kulatý talíř. Všechny talíře byly krásné, originální a nápadité. Vyhlášeno bylo prvních deset největších talířů, ale drobnou odměnu si odnesli všichni, kteří se do soutěže zapojili. Užili jsme si prima odpoledne a těšíme se, až se společně potkáme zase někdy příště…