Činnost mateřské školy

„Učíme se navzájem“- matematika

Ve středu jsme se  my starší „školkáčci“ a „prvňáci“ společně učili v matematice. Na začátku hodiny nás čekala „matematická rozcvička“- měli jsme za úkol udělat pět dřepů, vydržet stát 6 vteřin na jedné noze nebo třeba čtyřikrát tlesknout. Zahráli jsme si zábavnou hru s plácačkami a čísly, poznávali jsme geometrické tvary a při hře zvukového pexesa jsme trénovali naši pozornost a postřeh. Z PET víček jsme skládali číslice a z geometrických tvarů jsme na magnetické tabulce tvořili obrázky podle naší fantazie. Těšíme se, až se společně budeme učit zase příští měsíc.

Projekt „Cestujeme po světě“

V minulých týdnech jsme společně procestovali svět. Vydali jsme se do Austrálie za klokany, do Ameriky za indiány, do Afriky za zvířaty a cestovali jsme také po Evropě. Vytvořili jsme si mapy některých kontinentů, upekli jsme si tradiční italské jídlo- pizzu, stavěli jsme věže z kostek, hráli jsme na různé nástroje a tančili jako indiáni. Prohlíželi jsme si obrázkové atlasy a knížky o cestování a někteří z nás přinesli ostatním kamarádům ukázat fotky z dovolené nebo výletu. Dozvěděli a naučili jsme se mnoho nového a cestování po celém světě nás moc bavilo.

„Zdravá 5“

Minulý týden jsme se díky programu „Zdravá pětka“ dozvěděli, které potraviny jsou pro naše tělo a zdraví prospěšné, a které naopak ne, a proto bychom je měli jíst co nejméně. Ze zeleniny jsme si vytvořili veselé smajlíky a vychutnali jsme si zdravou svačinku.

Čarodějnice

Dnes jsme si ve školce užili prima čarodějnický den. Létali jsme na koštěti, „vařili“ lektvar, čarovali, vyrobili jsme si pavoučí čelenky a samozřejmě i papírovou čarodějnici, opékali jsme párky a naši krásnou čarodějnici jsme nakonec spálili v ohništi.

Ve vodě je vždycky prima

Od března jezdíme každý týden na plavání a už jsme se toho hodně naučili. Umíme plavat jako krokodýli, potápíme se, hrajeme hry s barevnými míčky, foukáme do vody, zkoušíme se ve vodě položit na záda a dokonce zvládneme přeplavat celý bazén. Podívejte se sami, co už všechno dokážeme.

Projektové dopoledne ke Dni Země

Ve středu jsme společně oslavili svátek naší planety Země a povídali jsme si o tom, jak planetě můžeme pomoci například tříděním odpadu. Podívali jsme se na video o plastovém odpadu a dozvěděli jsme se, že třídění plastů je opravdu důležité. Školáci z „Ekotýmu“ nás provedli po škole a ukázali nám, jak třídí odpad oni. Při práci ve skupinách jsme se naučili, co patří do žlutého, modrého, hnědého, zeleného a černého kontejneru. Nakonec jsme nakreslili přání pro naši planetu a vyrobili si kytičkové zápichy do květináčů z PET víček.

Přejeme ti všechno dobré, milá Země! 🙂

Canisterapie

Dnes za námi přijela paní Königová z denního stacionáře Rosa s fenkou Adélkou a společně jsme si povídali o canisterapii. Dozvěděli jsme se, že pejsci jsou nejen skvělí domácí mazlíčci nebo hlídači, ale mohou také pomáhat léčit. Adélku jsme si mohli pohladit, pomazlili jsme se s ní a poslouchali, jestli jí správně tluče srdíčko. Vyzkoušeli jsme si také nasazování a sundávání obojku, obvazování tlapky, kartáčování a podávání pamlsků. Dopoledne v psí společnosti jsme si moc užili a navíc jsme se dozvěděli spoustu nových informací. Děkujeme za milou návštěvu.

Velikonoční strom

Dnes jsme přivítali jaro mezi námi a společně jsme si popřáli veselé Velikonoce.

Litomyšl

V pátek jsme vyrazili do překrásného města Litomyšl. Nejprve jsme navštívili „Smetanův dům“, kde jsme si nejen připomněli něco málo o skladateli Bedřichu Smetanovi, ale hlavně tu pro nás byla připravena vtipná a poučná anglicko – česká pohádka Lazy Goat. Potom jsme vyrazili na nedaleký litomyšlský zámek. Pozorovali jsme různé architektonické styly, už víme jaký je rozdíl mezi renesancí a barokem, co jsou to sgrafita a na závěr jsme si procvičili matematiku při nakupování suvenýrů.  Cestou do klášterních zahrad, kde jsme si prohlédli expozici soch Olbrama Zoubka, jsme měli „soukromý koncert“ v zámeckém podloubí. Plni nových informcí a zážitků jsme se vydali na cestu zpět.

Zápis do první třídy

4. dubna se proměnila naše první třída ve třídu „medvědí“. Probíhal totiž zápis nových prvňáčků, tentokrát v medvědím duchu. Užili jsme si to a už se moc těšíme na nové kamarády.