Činnost mateřské školy

V solné jeskyni

V pátek jsme vyrazili na výlet do solné jeskyně v Bystřici nad Pernštejnem- tentokrát už po páté a zároveň naposledy. Návštěvy solné jeskyně nás moc bavily a určitě prospěly i našemu zdraví. Teď už se ale těšíme, až příští týden pojedeme poprvé na plavání…

Z pohádky do pohádky

Náš týden ve školce se tentokrát nesl v duchu známých pohádek. Zahráli jsme si pohádku „O Budulínkovi“ a „O Červené karkulce“ a k oběma pohádkám jsme si vytvořili i vlastní loutky. Vyprávěli jsme si také pohádku „O rybáři a zlaté rybce“, z velkých kostek jsme postavili chaloupku pro rybáře a jeho ženu, povídali jsme si o tom, co všechno rybáři potřebují k lovení ryb a všechny rybářské potřeby jsme si také prohlédli. Nakonec jsme namalovali veliké moře, ve kterém plavalo zlatých rybek hned celé hejno.

Karneval

V sobotu proběhlo každoroční karnevalové rojení. Masky byly letos absolutně úžasné, prvních deset bylo zaslouženě odměněno sladkými dorty a každý si odnesl alespoň drobnou sladkou odměnu. Děkujeme všem zúčastněným za krásné odpoledne a také těm, kteří nám darem nebo finančně přispěli.

Na krátké video se můžete podívat na tomto odkazu:

„Rytmy sběrného dvora“

Celé čtvrteční dopoledne se naší školou rozléhalo bubnování. Nejprve si hru na netradiční nástroje vyzkoušeli malí školkáčci, a potom i školáci. Hráli jsme na staré plastové sudy, hrnce a pekáče a ani paličky nebyly obyčejné, byly totiž vyrobené z tenisových míčků. Při hraní jsme si užili spoustu zábavy a dozvěděli jsme se, že i zdánlivě nepotřebné staré předměty nám mohou ještě posloužit k jiným účelům.

„Učíme se navzájem“- český jazyk

Každý měsíc chodíme my školkáčci na návštěvu za našimi staršími kamarády školáky a učíme se navzájem. Tentokrát jsme se dozvěděli, co se školáci učí v hodinách českého jazyka. Společně jsme se naučili básničku o berušce a berušku jsme si také nakreslili, pomohli jsme žabce správně skákat a mouše létat. Při hře s obrázky jsme slabikovali slova, určovali jsme, na kterou hlásku slovo začíná, a zapojili jsme také naši fantazii při vymýšlení dalších slov. Společnou hodinu jsme si moc užili a těšíme se, až se budeme učit navzájem zase příště.

Návštěva pošty

Jaké je to pracovat na poště? To jsme si mohli vyzkoušet při návštěvě pošty ve Víru. Paní pošťačka nám nejprve ukázala, co všechno na poště najdeme a také nám popovídala o své práci. Každý z nás si pak mohl vyzkoušet poslat dopis. Na obálku jsme nejprve napsali svoje jméno a nalepili známku, dovnitř jsme vložili psaní a obálku pečlivě zalepili. Nakonec jsme připravené dopisy vhodili do oranžové schránky před poštou a teď už se těšíme, až paní pošťačky doručí naše dopisy na správnou adresu.

Novinky ze školky

Každý den se u nás ve školce děje něco nového. Protože už brzy bude karneval, vyrobili jsme si barevné klauny, kteří teď zdobí naši třídu. Při tvoření jsme trénovali stříhání a taky jsme si procvičili barvičky. Moc nás bavila hra, při které bylo naším úkolem přenášet barevné papírové kroužky pomocí brček. Užili jsme si nejen spoustu zábavy, ale také jsme se učili spolupracovat. Baví nás i pohybové hry, a proto jsme chodili na chůdách, skákali jsme panáka a nebo jsme si vyzkoušeli přenášet míčky na pálce.

Vír čte dětem – den pátý

Děti dětem. Tak se tematicky nazývalo naše páteční dopoledne. Nejprve jsme si připomněli, jakou práci mají loutkoherci, jaké druhy loutek můžeme vidět a přidali si další stránku do naší „vandrovní knížky“. Potom za námi přišli malí herci ze školky, kteří si pro nás připravili pohádku „O koblížkovi“ – dokonce s překladem pro neslyšící. A že i my se můžeme něco od těch mladších naučit? Tak i o tom jsme se přesvědčili. Naučili nás, jak se některá slova z pohádky ukáží pohybem a společně jsme si pohádku přehráli ve znakové řeči. Na závěr jsme si zasoutěžili o knihy, které nám věnovali sponzoři akce „Česko čte dětem.“ Byl to zase jeden fajn den!

Vír čte dětem – den čtvrtý

Čtvrtečním čtením a představením nás pobavilo divadlo Paravánek a kniha Františka Hrubína Špalíček veršů a pohádek. Nejen, že jsme si poslechli a podívali na pohádky, které byly sice známé, ale dopadly úplně jinak, než jsme zvyklí, ale také jsme si zazpívali, zatančili a někteří z nás se stali zpěváky, muzikanty a herci na pódiu.

Vír čte dětem – den třetí

Takovou „stálicí“ našeho vírského čtení není nikdo jiný než pan Jan Hrubec, který k nám opět zavítal se svým dřevěným divadlem. Nejprve dětem přečetl ruskou pohádku „Sivka Hnědka“ a poté zahrál pohádku „Honza a drak“, do které zapojil i děti. Divadlo se všem, jako vždy, velmi líbilo. Po představení jsme měli možnost se občerstvit a sdělit si tak společné zážitky.