Základní škola a Mateřská škola Vír ZŠ a MŠ Vír

„Naším cílem je být školou, do které budou děti rády chodit, ve které budou učitelé rádi učit a do které budou rodiče s potěšením posílat své děti…“

Fotogalerie

Výletování

Nebyl by to konec školního roku bez pořádného výletu. Tentokrát jsem se vydali na překrásný hrad Bouzov a do Javoříčských jeskyní. Cesta autobusem nebyla zase až tak dlouhá. Na hradě na nás čekali moc milí a příjemní průvodci a samozřejmě nechybělo ani nakupování suvenýrů a výborná francouzská zmrzlina na hradním nádvoří. Odsud jsme se vydali do jeskyní. Nejprve se nám moc nezdálo těch 7 stupňů Celsia, které nás praštily do nosu, ale po vstoupení do obrovského dómu plného stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů nás to rychle přešlo a kochali jsme se pohledem na krásné krápníky. Sotva jsme se zahřáli, došli jsme pěšky do Javoříčka, kde nás zlákalo dětské hřiště – no a nebyli bychom to my, kdybychom ho nevyzkoušeli. Počasí nám přálo, nezmokli jsme a v pořádku se všichni vrátili domů – do Víru.

Cyklistou – bezpečně?…

… tak to byl název pondělního výukového projektu, který byl zaměřený na dopravní výchovu. Byl složen z několika částí. Nejprve jsme diskutovali, dělili se na věkově smíšené skupiny a pracovali s myšlenkovou mapou. Na připravených stanovištích jsme procvičovali, opakovali a získávali nové informace o:

  • první pomoci – ošetření oděrek a drobných poranění jsme si vyzkoušeli i prakticky, zkusili si „tlakový obvaz“ a stabilizovanou polohu, zopakovali si tísňová čísla a jak máme postupovat v případě nutnosti
  • povinné výbavě kola – bavili jsme se o povinné výbavě kola, a to nejen česky, ale také anglicky, vše jsme si ukázali a popsali na opravdovém příkladě správně vybaveného kola
  • nebezpečích, která na nás číhají v našem okolí – na fotografiích z naší obce jsme se snažili objevit nebezpečí, která na nás mohou čekat nejen jako na chodce, ale i cyklisty. Diskutovali jsme o tom, jak jim předcházet a správně je řešit.
  • dopravních značkách a pravidlech – dozvěděli jsme se, jak se značky rozdělují, co nám která říká a proč jsou vůbec důležité
  • tom, jak se chovat jako cyklista – poslední blok nás seznámil s pravidly silničního provozu, dozvěděli jsme se, kdy můžeme sami jezdit na silnici a jak se při tom chovat, abychom předešli problémům

Samozřejmě nesměla chybět spanilá jízda zručnosti a závěrečný test. Připadali jsme si jako v autoškole a když nám paní učitelka rozdala řidičské průkazy na koloběžku, docela nás to pobavilo.

Skutečné dárky

I v letošním školním roce jsme sbírali pomerančovou, mandarinkovou a citronovou kůru. Tu jsme potom vyměnili za peníze, za které jsme nakoupili „skutečné dárky“ těm, kteří je ocení a potřebují. Ti z nás, jenž posbírali největší množství kůry, byli také po zásluze odměněni.

Odplouváme na prázdniny!

Do konce školního roku nám zbývá posledních pár dní a na nás už jde pomalu letní prázdninová nálada. V lavicích nás to už moc nebaví, závěrečné písemné práce máme za sebou a spoustu dobrodružství a zážitků naopak před sebou. A nebudeme vám nic nalhávat… Někteří z nás už jsou prostě jednou nohou na prázdninách =)

Florbalový turnaj

V pátek (23. 6. 2017) byla naše škola plná nejen nových žáků, ale i paní učitelek. Jak je již tradicí, pořádali jsme florbalový turnaj, kterého se zúčastnily školy z okolí. Naše tělocvična není sice veliká, ale odehrálo se v ní celkem devět napínavých utkání ve dvou skupinách – straší žáci a mladší žáci. Přestože to bylo přátelské utkání, určitá rivalita nás hnala k co nejlepším výkonům a získání putovního poháru. A jak to nakonec dopadlo? Ve skupině mladších žáků se na prvním místě umístilo družstvo z Písečného, druzí jsme skončili my a třetí příčku obsadila ZŠ Rovečné. Starší žáci se také předvedli v tom nejlepším světle a krásné čtvrté místo vybojovala ZŠ Písečné, na třetím místě byla ZŠ Dalečín, pomyslnou stříbrnou příčku obsadilo družstvo ze ZŠ Rovečné a první místo patřilo…. no hádejte komu? NÁM! Putovní pohár tedy tentokrát necestoval nikam daleko a zdobí naši poličku cti ve školní družině.

 

 

Akademie lesníků- pokračování

Na podzim jsme společně se školou zahájili Akademii lesníků, na kterou volně navazoval čtvrteční průzkumný výlet do lesa. Děti dopodrobna pozorovaly les, vyhledávaly jeho živé i neživé součásti a učily se, jak se v lese chovat. V menších skupinkách společně sbíraly vzorky a zkoumaly je zraky průzkumníka lesa. Po úspěšném vyhledání a odebrání vzorků pak mladí lesníci získali Průkaz lesníka potvrzující jejich znalosti a zkušenosti, které v akademii získali. Kvalitu jejich práce a nasbíraných vzorků můžete zhodnotit sami- průzkumnické tašky se vzorky jsou vystaveny v šatně MŠ.

Voda voděnka

Člověk by neřekl, co má voda všechno na svědomí, v jaké podobě se ukrývá a kde všude ji můžeme najít. V hodinách jsme se ji snažili prozkoumat. Ohřívali jsme ji, až se vypařila, dělali z ní led a zase ho rozpouštěli, vytvořili jsme si umělou krajinu s jezírkem a dívali se, jak probíhá koloběh vody, dokonce nám i zapršelo, už také víme, jak se dostává voda k nám do domu, co je to filtrace a usazování a také víme, že nejde jen tak vodu vypustit zpátky do přírody. Nakonec jsme se seznámili i s vodními živočichy a dokonce jsme si jednoho odnesli i domů 🙂

Mlsáme – ale zdravě!

A je to tady! Záhony jahod se barví do červena, a to nás opravdu moc láká. A když k tomu přidáte trochu cukru a mléka – mňam! A my jsme „netroškařili“ a přinesli i další ovoce, které jsme k jahodám přidali – byl z toho úúúúúžasný ovocný salát, na kterém jsme si také moc pochutnali. No, řekněte – nedali byste si také?

 

 

Rybičky

Každý z nás má jistě doma nějakého svého živého mazlíčka – takového kamaráda na mazlení. Jsou ale zvířata, se kterými se mazlí jen velmi těžko – třeba takové rybičky. Jsme si ale jisti, že s těmi našimi – papírovými by to určitě šlo.

Výlet do Chlumu

V nádherném letním počasí, které v tuto chvíli v našem údolí vládne, už je nám vyhřátá školka těsná a jsme vděční za každou chvíli, kterou můžeme strávit venku. Proto jsme rádi přijali nabídku výletu na statek rodiny Vondrových z Chlumu. Viděli jsme ovečky s jehňátky, nakrmili jsme kravičky a prohlédli telátka, pomazlili se se štěňátkem, poseděli si v traktoru a s velikou chutí se před zpáteční cestou domů občerstvili zmrzlinou. Dokonce i chviličku na opalování jsme si dokázali najít. Kopec zpátky do Víru jsme pak seběhli cobydup a příjemně utahaní z výletu jsme spali jako zabití. Za přípravu celého dopoledne, milé přijetí a za úžasnou péči o nás patří Vondrovým velký dík.